Czym jest neoplazja śródnabłonkowa? Jak rozpoznać?

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Neoplazja śródnabłonkowa (CIN, ang.: cervical intraepithelial neoplazja) jest zmianą na szyjce macicy, mogącą doprowadzić do nowotworu, jeśli w porę nie zostanie skonsultowana z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia.

Nieprawidłowość tę można zdiagnozować, po wykonaniu badania cytologicznego, dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u lekarza ginekolog, aby w porę wykryć komórki dysplastyczne w wymazie z szyjki macicy. Ich obecność może bowiem sugerować zmiany przednowotworowe. W sytuacji gdy badanie cytologiczne wykaże pewne nieprawidłowości w tym zakresie, konieczne jest przeprowadzenia dodatkowego specjalistycznego badania – kolposkopii, z wykorzystaniem profesjonalnego narzędzia optycznego, mającego zastosowanie w gabinetach ginekologicznych oraz rozcieńczonego kwasu octowego. dalszym krokiem diagnostycznym jest pobranie w czasie biopsji wycinka szyjki macicy do badania laboratoryjnego.

Neoplazja może występować w jednym z trzech stadiów wg systemu Bethesda:

  • I stadium, w którym nie stwierdza się śródnabłonkowej neoplazji, ale jest to zmiana o potencjale nowotworowym, której nie należy bagatelizować (najczęściej zanika sama)
  • II stadium, w którym obraz cytologiczny jest nieprawidłowy i wymaga konsultacji lekarskiej, w celu zinterpretowania wyników badań
  • III stadium, w którym mogą pojawić się np. komórki endometrialne i konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu podjęcia decyzji co do dalszego leczenia

Neoplazja śródnabłonkowa powstaje w skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), dlatego też warto we własnym zakresie wykonać badanie HPV.

2 komentarze

  • Do tej pory hasła „nie stwierdzono neoplazji śródnabłonkowej ani raka” znałam wyłącznie z podsumowania badania cytologicznego. Teraz dowiaduję się, że jest to zmiana, która może doprowadzić do nowotworu. Jeśli wykrycie komórek dysplastycznych jest możliwe przy pobraniu wymazu z szyjki macicy, warto regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny, bo nawyk ten jak się okazuje, może uratować życie. Ponieważ neoplazja śródbłonkowa powstaje w efekcie zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, warto wraz z cytologią wykonać również badanie HPV.

  • Doświadczyłam już stresu związanego z diagnozą I stadium neoplazji wg skali Bethesda. Świadomość, że jest to zmiana o potencjale nowotworowy całkowicie spędziła mi sens z powiek. Zmiana ta na szczęście sama ustąpiła i nie było konieczne żadne dodatkowe leczenie, a sama neoplazja śródnabłonkowa szczęśliwie mnie ominęła. Od tamtej pory nie ma takiej możliwości, abym zrezygnowała z corocznej cytologii, połączonej z badaniem HPV. Już teraz wiem, że to nie jest wymysł lekarzy, lecz rutyna, która ratuje życie. Szerzenie wiedzy na temat wirusa brodawczak ludzkiego, rozpoznawania pierwszych objawów zakażenia oraz metod leczenia, powinny być priorytetem edukacji seksualnej w Polsce.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *