Czym jest szczepionka na raka szyjki macicy?

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Szczepionka na raka szyjki macicy (przeciwko wirusowi HPV, zwanego również wirusem brodawczaka ludzkiego) zapewnia ochronę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy na poziomie 97 %, ale tez przed kłykcinami kończystymi. Jest to skuteczna ochrona (już po jednej dawce, choć zaleca się podanie trzech) przed zakażeniem wirusem typu 6, 11, 16,18, z czego to właśnie dwa ostatnie typy odpowiadają za większość przypadków zachorowań.

Rodzaje szczepionek na raka szyjki macicy

Szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy jest obecnie dostępna w kilku wariantach:

  • Cervarix (zapewnia ochronę przed typami wirusa: 16 i 18),
  • Gardasi in. Silgard (zapewnia ochronę przed typami wirusa: 6, 11, 16, 18),
  • Gardasil 9 (zapewnia ochronę przed typami wirusa: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58).

Preparaty zawierają fragmenty wirusa, wywołującego raka szyjki macicy w jego niezakaźnej formie. Dzięki temu pacjentka, której się go poda, uodparnia się na dany typu wirusa HPV. Najlepiej jest zaczepić się pomiędzy 11 a 12 rokiem życia, kiedy nie rozpoczęło się jeszcze aktywne życie seksualne młodej dziewczyny, choć nie wyklucza się możliwość wstrzyknięcia domięśniowego także w starszej grupie kobiet, aby zyskać ochronę przed jedną z groźniejszych chorób, na którą każdego dnia wciąż umiera ok. 5 osób.

Rak szyjki macicy szczepionka – skutki uboczne

Po szczepieniu niektóre z pacjentek zgłaszają skutki uboczne podania leku. Najczęściej towarzysza one preparatowi Gardasil:

  • ból w miejscu podania szczepionki,
  • gorączka,
  • uczucie osłabienia i omdlenia,
  • alergia,
  • zespół Guillaina-Barrégo, polegające na zapaleniu nerwów.

2 komentarze

  • Szczepionka na raka szyjki macicy powinna być na liście obowiązkowych szczepień. Oczywiście, może ona wywołać skutki uboczne, ale która szczepionka nie stwarza takiego zagrożenia? Jeśli podanie zaledwie trzech dawek, dziewczynkom w wieku nastoletnim, sprawi, że nie znajdą się w grupie 5 kobiet, które każdego dnia umierają na raka szyjki macicy, myślę że warto uświadamiać je jak jest to dla nich ważne.

  • Szczepimy się przeciw odrze, ospie, a także przeciw WZW B. Dlaczego wobec tego szczepionka na raka szyjki macicy traktowana jest jako fanaberia rozwiązłych seksualnie panien? Zaszczepienie dziewczynki w wieku 11 lat, uchroni ją przed jedną z najniebezpieczniejszych kobiecych chorób na poziomie aż 97%. Na rynku dostępne są aż trzy typy szczepionek. Z takich efektów współczesnej medycyny aż wstyd nie korzystać…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *