Jak leczyć rak szyjki macicy – stadium i rokowania

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervicis uteri) jest chorobą, która każdego dnia uśmierca pięć kobiet, w efekcie  zakażenia wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).

Rak szyjki macicy – rokowania

Kobiety regularnie odwiedzające gabinety ginekologiczne mają, jako jedyne, szansę na wczesne wykrycie choroby w jej początkowej fazie – stadium przedinwazyjnym, które daje najlepsze rokowania co do pełnego wyleczenia. Stadium to jest całkowicie bezobjawowe, dlatego tak cenne jest wykonywanie regularnych badań cytologicznych (połączonych z badaniem HPV), które w porę pozwolą wykryć niepokojące zmiany.

II stadium chorobowe raka szyjki macicy, zmniejsza szansę na całkowite wyleczenie aż o 50 % i obniża ją wraz z rozwojem choroby i podwyższaniem się stadium jej zaawansowania.
Rokowanie co do pełnego wyleczenia choroby jest zależne od kilku czynników:

  • stopnia zaawansowania choroby,
  • wieku pacjentki,
  • stanu ogólnego zdrowia pacjentki,
  • stanu guza i węzłów chłonnych,
  • dodatkowych czynników obniżających skuteczność podjętego leczenia np.,
  • wiedza i kompetencje onkologów, podejmujących się leczenia.

Podjęcie metody leczenia raka szyjki macicy

Doświadczony i kompetentny lekarz potrafi spośród dostępnych metod leczenia raka szyki macicy, wybrać te, które są najmniej agresywne dla organizmu pacjentki,lub wręcz przeciwnie – są zbyt ograniczone, w stosunku do stadium chorobowego. Wybór metody leczenia dostosowany jest do stadium chorobowego (I, II, III, IV). Mimo iż rak szyjki macicy w I i II stadium jest stosunkowo łatwy do wyleczenia, to jednak kluczową rolę gra tu lekarz i jego umiejętności.

2 komentarze

  • Bawiło mnie to wielkie zamieszanie wokół raka szyjki macicy i wzięte nie wiadomo skąd dane na temat umieralności. Gdyby faktycznie codziennie umierało 5 kobiet, to niewiele by nas chodziło po ziemi…
    Bawiło mnie to do czasu, gdy sama zachorowałam. Szczęśliwie rak szyjki macicy rokowania daje dobre jeśli jest szybko wykryty. Tak było w moim przypadku, więc mam nadzieję, że nie zasilę okrutnej statystyki. Już się nie śmieję – teraz leczę się, licząc, że ten koszmar szybko się skończy ;(

  • Rak szyjki macicy rokowania dał mojej mamie niewielkie. Stadium chorobowe było na tyle zaawansowane, że jedyne co można było zrobić, to uśmierzać ból i czekać na nieuchronny koniec. Postanowiłam, że nie popełnię tego błędu i regularnie odwiedzam gabinet ginekologiczny, by wykonywać badanie HPV, które w razie jakichkolwiek niepokojących zmian pozwoli podjąć natychmiastowe, skuteczne leczenie. Żałuję jedynie, że nie zaszczepiłam się, będąc nastolatką, przeciw rakowi szyjkowi macicy. Wtedy jeszcze nie zdawałam sobie sprawy jak jest to ważne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *