Jak rozpoznać wirus brodawczaka – objawy

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Czym jest wirus brodawczaka?

Wirus brodawczaka, w skrócie HPV, jest to wirus, którego zaniedbanie objaw może prowadzić do raka. Na szczęście nie sprawdza się to we wszystkich przypadkach. Niestety są ludzie, którzy jak w przypadku np. wirusa HIV są nosicielami bezobjawowymi.

Wirus brodawczaka ludzkiego – objawy

Zakażenie HPV na początku przebiega bezobjawowo. U osób posiadających mocny organizm wirus ustępuje do 12 tyg. Z kolei u ludzi mających słaby organizm w okresie 2-3 tyg. nawet do 5 lat po kontakcie z osobą zakażoną pojawiają się małe brodawki w okolicach moszny, pochwy, wewnątrz penisa, odbycie. Z początku nie są miękkie, niebolesne, czasem mogą powodować swędzenie, mają kształt kalafiora. Wirus brodawczaka objawy ma charakterystyczne, dlatego jak tylko je zauważymy warto zrobić test.

Kiedy zostajemy zainfekowani?

Zarażeni owym wirusem możemy stać się przez bezpośredni kontakt ze skórą, bądź kontakt seksualny

Wszystkie wirusy HPV, onkogenne, czy też nie (o tym później) mają bezobjawowy początek. Ze względu na odporność organizmu, niektórzy ludzie reagują szybciej, niektórzy wolniej. Wirus ustępuje do 12 tyg. Z kolei przewlekłe zarażenie wirusem (szczególnie w przypadku osłabionych organizmów) prowadzi do raka.

Powikłania jakie przynieść może hpv najczęściej to:

 • rak szyjki macicy,
 • rak sromu,
 • rak odbytu,
 • rak prącia,
 • rak jamy ustnej oraz układu trawiennego (szczególnie przełyku),
 • rak krtani.

Leczenie hpv

Nie opracowano leku, który może pozbyć się wirusa HPV.  Pęcherzyki można usunąć podobnie jak kurzajki. Należy udać się do specjalisty w tej dziedzinie.

Należy pamiętać, że pozbycie się brodawek laserem nie zwiastuje pozbycia się wirusa na zawsze. On cały czas się rozprzestrzenia.

Zapobieganie zakażeniu wirusem

 • używanie prezerwatyw podczas stosunku,
 • zmniejszenie liczbę partnerów seksualnych ,
 • poddawanie się badaniom kontrolnym.

Podział wirusa

Wirus brodawczaka klasyfikuje się do 2 grup.

 • Niskiego ryzyka – nieonkogenne
 • Wysokiego ryzyka – onkogenne

Niedawno wynaleziona szczepionka przeciwko HPV. Koszt takowej wynosi 1200 zł. Podaje się ją osobie zakażonej, co zapobiega rakowi szyjki macicy.

4 komentarze

 • Artykuł zainspirował mnie do poszukania danych statystycznych na temat badań cytologicznych wykonywanych w Polsce. Okazuje się, że regularnie bada się zaledwie 27% kobiet. Oznacza to, że podobnie nieliczna grupa wykonuje badanie HPV, które niejednokrotnie może uratować życie. Wirus brodawczaka ludzkiego objawy daje początkowo dosyć niewyraźne, a wręcz, jak się okazuje, pierwszy etap zakażenia jest całkowicie bezobjawowy. Nie jest bowiem prawdą, jak się potocznie uważa, że raka „da się zauważyć”. Tylko regularne wizyty u lekarza pozwalają zachować kontrole nad własnym życiem.

  • Nie możesz, mieć kontroli nad własnym życiem. Miałam znajomą która reguralnie się badała a i tak zmarła na raka narządów płciowych. Tak więc nie ma co pieprzyc o jakiejś profilaktyce . Wszystko w rękach Boga

 • Nie wyobrażam sobie, żeby odpowiedzialna, dojrzała kobieta nie wykonywała regularnie badania HPV. Kiedy chodzi o własne życie, nawet jeśli badanie może być krępujące (wykonywane jest tak, jak cytologia), to warto przełamać lęk i je wykonać, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że wirus brodawczaka ludzkiego objawy daje raczej znikome w początkowym etapie po zakażeniu. Doskonal zdaję sobie sprawę, że całkowite wyeliminowanie wirusa brodawczaka ludzkiego z organizmu jest niemożliwe. Mam jednak świadomość, że „monitorowanie” jego zachowania daje mi większe szanse na wyleczenie, jeśli ten przekształci się w raka.

 • wirus jest niewyleczalny a najlepszą ochroną jest poddawanie się badaniom kontrolnym , nie ma w tym logiki , bo po sprawdzeniu ma się to w sobie lub się nie ma jak się ma to co dalej skoro jest stwierdzenie o niewyleczalności? ….. ale leczyć trzeba he he he

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *