Jak wyglądają testy hpv? Przebieg i cena

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Test HPV to inaczej wykrywanie wirusa brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus), które umożliwia skuteczne leczenie raka szyjki macicy. Badanie to przebiega dzięki metodzie PCR, czyli łańcuchowej reakcji polimerazy.

Umożliwia ona wykrywanie obecności DNA wirusa HPV i ocenia jego rodzaj, ponieważ nie każdy z nich jest rakotwórczy. Technika PCR jest używana do natychmiastowego kopiowania DNA i powielania go. W ten właśnie sposób wykrywa się materiał genetyczny wirusa HPV. Wyżej opisana metoda badania jest bardzo wiarygodna z wysoką czułością.

Najbardziej czuły jest Test HPV mRNA – test jakościowy wykrywający pięć wysokoonkogennych genotypów HPV. wykrywa pięć wysokoonkogennych genotypów HPV: 16, 18, 31, 33 i 45, co potwierdza ekspresję wirusowych onkogenów. Testy HPV nie należą do skomplikowanych. Aby je wykonać potrzebujemy wymaz pobrany z szyjki macicy, pobrany przez ginekologa. Lekarz posiada specjalny zestaw do transportu, w którym próbka jedzie do laboratorium. Istnieje również druga opcja: można kupić zestaw pobraniowy i pójść z nim do kompetentnej osoby, która pobierze próbkę do badania. Następnie wysyłamy materiał do laboratorium. Bardzo istotne jest, aby wykonać taki test HPV.

Test hpv – cena

Cena nie powinna tutaj grać dużej roli, ponieważ nasze zdrowie jest najważniejsze. Przy kosztach, wszystko zależy tutaj od tego, ile typów wirusa badamy. Jeżeli mamy do czynienia z dwoma najbardziej onkogennymi, to koszt wynosi 140 zł, zaś test 12 typów około 160 zł, 14 typów około 250 zł, a aż 35 typów – 350 zł.

2 komentarze

  • Miałam testy hpv robione kilka lat temu, u nas akurat zakład pracy stanął na wysokości zadania i zafundował to wszystkim chętnym kobietom. Samo badanie to nic takiego, w sumie jak cytologia, nie ma się czego bać. Wyniki tez przyszły ładnie zorganizowane, w pozaklejanych kopertach, tak że tylko każda pracownica miała wgląd we własną kopertę. Ogólnie jestem zadowolona że wykluczyłam chorobę, ale wiem też, że u kilku koleżanek wynik był dodatni (mówiły mi) no i teraz przynajmniej mają to pod kontrolą.

  • Zainteresowało mnie to, że takie testy hpv można po prostu kupić i poprosić kogoś o wykonanie. Czy to znaczy, że na przykład narzeczony może z tym pomóc i potem wysyłam do dowolnego laboratorium? Jestem z małego miasta, tu się wszyscy znają i trochę się boję, że jak pójdę normalnie do przychodni do ginekologa to od razu mnie obsmarują babki w poczekalni bo mamy takie drzwi, że wszystko słychać. Ale ta opcja z samodzielnym zrobieniem testów jest super!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *