Kiedy warto zrobić test na HPV?

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Zapewne zastanawiasz się kiedy warto zrobić test na wykrycie wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i poszukujesz odpowiednich oraz sprawdzonych informacji na ten temat. Poniżej przedstawimy Ci wszystko co najważniejsze, aby rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości.

Test na wirus HPV pozwala na szybszą i bardziej skuteczną profilaktykę raka szyjki macicy. Ów test pojawił się stosunkowo niedawno, a swój początek zawdzięcza on biologii molekularnej. Badanie te dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz w roku (dotyczy to oczywiście osób aktywnych seksualnie).

Co wskazuje na to, aby ów test na HPV natychmiastowo przeprowadzić?

Przede wszystkim nawracające, trudne do zdiagnozowania stany zapalne dróg rodnych kobiety czy zapalenie cewki moczowej, jak również żołędzi u mężczyzn. HPV test obowiązuje także u kobiet, które planują ciążę. Według przeprowadzonych badań u około 20 procent kobiet, które poroniły, wykrywa się wirus HPV (inaczej wirus brodawczaka ludzkiego).

Test HPV warto wykonać również po to, aby dziecko nie zaraziło się ów wirusem w czasie porodu oraz wskazany jest on szczególnie dla osób, które często zmieniają swoich partnerów seksualnych lub po tzw. niepewnym stosunku seksualnym, a także dla kobiet, które stosują kilkuletnią antykoncepcję hormonalną czy wkładki domaciczne (zwłaszcza w sytuacji gdy podczas posiadania owej wkładki kobiecie towarzyszyły częste stany zapalne). Pamiętaj, że wcześniej przeprowadzony test na HPV pomoże wykluczyć przyszłe choroby – nie czekaj i zrób go już dziś!

2 komentarze

  • Jestem facetem ale chyba razem z dziewczyną zdecydujemy się na wspólne zrobienie testów, bo wiadomo jak jest, poznaliśmy się na studiach, każde z nas już było z kimś wcześniej. Jak zaczęliśmy być razem na poważnie to zrobiliśmy tez testy na hiv ale właśnie ostatnio w tv była mowa o hpv i tak sobie doczytuję i trafiłem tutaj. Nie wiem jak dokładnie test hpv przebiega u faceta – każą mi iść do ginekologa?? 😀 ale w sumie co mi szkodzi, zawsze to jakieś nowe życiowe doświadczenie 😀

  • Zdrowie zdrowiem to jedno, ale ja dzięki temu dowiedziałam się, że mąż mnie zdradza. Miałam już kiedyś robiony test hpv i wszystko było ok, ale teraz jestem w ciąży i lekarz zalecił zrobić jeszcze raz dla bezpieczeństwa dziecka i teraz jestem załamana, bo wynik wyszedł pozytywny i jak przycisnęłam męża do ściany to się przyznał do jakiejś akcji na wyjeździe firmowym. Nie zdecydowałam jeszcze co zrobię z nim… na razie leczę się i myślę o dziecku, ale lekarz pociesza, że jeśli choroba jest wykryta wcześnie to wszystko musi być dobrze.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *