Profilaktyka raka szyjki macicy

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest uleczalny, a wykryć go można nawet w bardzo wczesnym stadium. Dlatego niezbędne jest systematyczne wykonywanie zaledwie kilku niekłopotliwych badań oraz stosowanie podstawowych zasad profilaktyki .

Profilaktyka raka szyjki macicy, wtórna i pierwotna

Najpopularniejszym badaniem zmierzającym do ewentualnego wykrycia raka szyjki macicy jest cytologia. Badanie to polega na mikroskopowej ocenie komórek pobieranych przez lekarza ginekologa z szyjki macicy. Badanie wykonuje się podczas standardowych wizyt u lekarza, jest bezbolesne i refundowane przez NFZ z częstotliwością raz na trzy lata. Mogą je bezpłatnie wykonywać kobiety w wieku od 29 do 59 lat. Dzięki temu badaniu można zdiagnozować nawet najmniejszą nieprawidłowość obecną na szyjce macicy, a wczesne i jej wykrycie z kolei, prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Powszechną i coraz częściej stosowaną metodą profilaktyki raka szyjki macicy są szczepienia przeciw wirusowi HPV. Wykonuje je się u dziewcząt, które nie podjęły jeszcze współżycia płciowego. Szczepienia wykazują dużą skuteczność, eliminując w znacznym stopniu zagrożenie. Szczepienia te nie powinny jednak zwalniać od wykonywania badań cytologicznych HPV .

Doświadczenie polskich pacjentek zdobyte przez ostanie lata potwierdzają wagę roli profilaktyki w zapobieganiu rakowi szyjki macicy. Systematyczne wykonywanie badań, czy też we wczesnym okresie szczepienie przeciwko HPV, ograniczają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, a często po prostu ratują życie.

3 komentarze

  • To, co wyświetlacie na obrazku jest straszne, ale prawdziwe niestety… Kobiety dowiadują się zbyt późno, bo nie robią regularnych badań i testów!

  • Profilaktyka raka szyjki macicy ogranicza się do wykonania raz na trzy lata badania cytologicznego wraz z badaniem HPV. Trzeba doprawdy wykazać się nie lada ignorancją, by to zlekceważyć. Kilka minut na fotelu ginekologicznym wystarczy, aby nie znaleźć się grupie 5 kobiet, zasilających coroczne statystyki umieralności. Nie pojmuję jak można nie odwiedzać przez długie lata ginekologa i potem dziwić się, że wirus brodawczaka ludzkiego poczynił „niezauważone” spustoszenie w organizmie, którego już nie da się wyleczyć.

  • Ostatnim razem jak robiłam cytologię i mój lekarz dowiedział się, że od poprzedniej minęły ponad trzy lata to prawie na mnie nawrzeszczał, że profilaktyka raka szyjki macicy to jedno z najważniejszych badań i czy mi na zdrowiu nie zależy. Ja się w sumie zdziwiłam, bo to taki raczej spokojny typ a on się uspokoił, przeprosił i powiedział, że sam miał w rodzinie taki przypadek, że kuzynka niedawno przeszła zabieg usunięcia macicy bo zmiany były zaawansowane i że teraz jest szczególnie wyczulony. Ogólnie to tak mnie nastraszył, że teraz już sama mam zamiar robić cytologię co rok i testy hpv co parę lat zapobiegawczo.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *