Rak szyjki macicy a wiek. Jakie jest ryzyko zachorowania?

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to choroba, która dotyka niestety wiele kobiet. Czy ryzyko zachorowania na ów raka zależne jest od wieku kobiety? Do zakażenia wirusem HPV, który jest głównym winowajcą raka szyjki macicy, dochodzi w momencie pierwszych stosunków seksualnych (szczególnie wtedy gdy współżycie seksualne kobieta rozpoczyna bardzo wcześnie), dlatego kobiety, które najbardziej narażone są na raka szyjki macicy, to takie, które są aktywne seksualnie i często zmieniają swoich partnerów seksualnych.

Rak szyjki macicy a wiek

Jeśli chodzi o wiek, w którym kobieta może zachorować na raka szyjki macicy to wiek od 20 do 25 lat, najczęściej jednak wirus ten zwalczany jest samoistnie przez organizm, dlatego nosicielkami jest 1 na 10 kobiet. Oprócz tego nosicielkami najczęściej są choroby po wielu porodach, które mogły wirusem HPV zarazić także swoje dzieci. Rak szyjki macicy dotyczy także Pań, które odstawiły kilkuletnią antykoncepcję hormonalną oraz takich, które palą papierosy.

Dzięki biologii molekularnej oraz przeprowadzonym badaniom na rynku pojawiły się testy pozwalające na wykrycie wirusa HPV. Dzięki temu można rozpocząć wtedy szybką profilaktykę aby zapobiec rakowi szyjki macicy. Na czym on polega? Do jego przeprowadzenia potrzebny jest wymaz, który pobiera się z szyjki macicy lub ze ścianek pochwy czy chromu. Badanie te wykonać można u ginekologa, często przy okazji wykonywania badania cytologicznego. Jeśli uważasz, że znajdujesz się w grupie ryzyka zarażeniem wirusem HPV, to nie czekaj – wykonaj test HPV już dziś!

2 komentarze

  • Do tej pory byłam przekonana, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego to ryzyko, na które narażone są zarówno młodsze, jak i starsze kobiety. To jednak, czy kobietę dopadnie rak szyjki macicy wiek mocno zawęża. Okazuje się bowiem, że zakazić się można pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Ponieważ początkowy etap choroby przebiega całkowicie bezobjawowo, jak to z rakiem bywa, jedynym rozwiązaniem wydaje się być, regularne wykonywanie badań HPV. Na szczęście można je wykonać przy okazji cytologii.

  • Rak szyjki macicy, wiek i wirus brodawczaka ludzkiego są ze sobą ściśle powiązane. Do zakażenie dochodzi drogą płciową, nic więc dziwnego, że najbardziej narażona jest grupa młodych kobiet, które dopiero zaczynają aktywność seksualną. Nie mogę jednak zrozumieć, jako mąż i ojciec kilkuletniej córeczki, dlaczego młode dziewczyny nie chcą się badać i niechętnie wykonują samą cytologię, o badaniu HPV nie wspominając. Rak szyjki macicy wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny. Czy to nie jest wystarczający argument dla tego, by odwiedzić gabinet ginekologiczny?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *