Rak szyjki macicy – objawy wczesne

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to choroba, na którą zapada coraz częściej kobiet. Szacuje się, że na tę właśnie chorobę umiera pięć kobiet dziennie, a Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród zachorowań na raka szyjki macicy.

Często spowodowana jest ona tym, że nie Panie nie potrafią rozpoznać wczesnych objawów ów raka, z którymi należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wiele z nich da się wyleczyć wcześniej i nie doprowadzić przez to do poszerzenia się choroby. Poniżej przedstawimy wszystkie objawy wczesne, które pojawiają się przy początkach raka szyjki macicy. Dobrze, zacznijmy więc od początku.

Rak szyjki macicy a objawy wczesne – często przez Panie bagatelizowane przez kobiety:

  • krwawienie, w szczególności krwawienie przedmiesiączkowe, po stosunku lub po badaniu ginekologicznym,
  • krwawienie po menopauzie,
  • krwiste upławy, które mają nieprzyjemny zapach,
  • bóle w dole brzucha oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • obrzęki nóg,
  • trudności podczas oddawania moczu.

Aby upewnić się, że nie jesteśmy nosicielami wirusa HPV lub aby wykluczyć raka szyjki macicy czy rozpoznać jego wstępne stadium, powinno się wykonać test na wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego). Polega on na wymazie z szyjki macicy (często też ze ścianek pochwy lub sromu). Badanie te można wykonać u ginekologa, także podczas badania cytologicznego. Test HPV obejmuje także mężczyzn, ponieważ mogą się oni zarazić wirusem brodawczaka ludzkiego od swoich partnerek (tak naprawdę ów test dotyczy wszystkich osób aktywnych seksualnie lub często zmieniających swoich partnerów).

2 komentarze

  • Ja miałam objawy tej choroby, ale zrobiłam test HPV i nawet szybko dostałam wynik. U mnie okazało się, że to nie to, ale od tej pory test HPV robię przy każdej cytologii, którą przecież i tak trzeba wykonywać regularnie. Jeśli rak szyjki macicy objawy wczesne daje, nie można ich lekceważyć. Nie ma się czego bać i zamiast niepotrzebnie stresować, zwyczajnie zbadać co się dzieje. Wiadomo, że jak w każdej chorobie, czas się liczy.

  • Mam świadomość, że znajduję się grupie wysokiego ryzyka, ponieważ moja mam zachorowała na raka szyjki macicy. Może udałoby się ją wyleczyć, gdyby w porę zareagowała. Rak szyjki macicy objawy wczesne ma dosyć podobne w większości przypadków. Niestety w przypadku mojej mamy objawy takie, jak: niespodziewane krwawienia pomiędzy miesiączkami, czy po badaniu ginekologicznym, bóle brzucha i krzyża oraz obrzęki nóg zrzuciła na menopauzę. Mając jej przykład przed oczami, oczywiste dla mnie było, że muszę wykonać test HPV, żeby spokojnie funkcjonować. Badanie, które jest całkowicie bezbolesne, wykonałam podczas rutynowej wizyty u ginekologa, razem z cytologią.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *