Wirus hpv – jak zrobić test?

Zrób test na HPV pod kątem raka szyjki macicy

Test HPV , a więc test wykrywający wirus HPV (inaczej -brodawczaka ludzkiego) jest to drugie obok cytologii badanie, które to powinny wykonywać kobiety, co oczywiście nie znaczy, iż mężczyźni są z niego zwolnieni. Sama cytologia mimo, iż jest doskonałym narzędziem służącym do wykrywania nieprawidłowych komórek, a także wczesnych zmian szyjki macicy, jest jednako krok w tyle za testem HPV. W przypadku kiedy wiemy, iż jesteśmy zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego, a więc HPV (Human papilloma virus), wówczas możemy bardzo wcześnie podjąć środki zaradcze, jednak przede wszystkim skrupulatnie oraz systematycznie kontrolować stan zdrowia.

Zamów test na HPV przez internet – zobacz tutaj.

Wirus HPV test – na czym on polega?

Dziś, właśnie dzięki metodzie PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy)jest możliwe wykrywanie obecności DNA wirusa HPV, a także ocena jego onkogenności (bowiem nie wszystkie rodzaje wirusa HPV są rakotwórcze). Technika PCR stosowana do szybkiego kopiowania materiału genetycznego powiela bowiem wybraną cząsteczkę DNA. W ten oto sposób wykrywa się DNA wirusa HPV. Testy, które są oparte na tej metodzie są dosyć czułe i wiarygodne. Najbardziej czuły jest jednak Test HPV mRNA – to jest bowiem test jakościowy, który to wykrywa pięć wysokoonkogennych genotypów HPV: 16, 18, 31, 33 i 45, co w rezultacie potwierdza ekspresję wirusowych onkogenów oraz produkcję onkogennych protein, wskazując wówczas bezpośrednio na zwiększone ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.

Test HPV – jak należy go przeprowadzić?

Do przeprowadzenia testu konieczny jest wymaz pobrany z szyjki macicy, niekiedy też ze ścianek pochwy oraz sromu. Materiał do badania można zatem pobrać u ginekologa, np. podczas okazji robienia cytologii. Lekarz ma bowiem zestaw do transportu, w którym to próbka jedzie do laboratorium. Można też , w aptece bądź w internecie, kupić zestaw pobraniowy oraz pójść z nim do lekarza,albo  położnej, którzy to pobiorą próbkę do badania. Następnie musimy wysłać materiał do laboratorium. Test HPV powinni również  robić mężczyźni. U nich natomiast polega na pobraniu próbki do badania z rowka zażołędnego.

Ile kosztuje test HPV?

Cena testu jest zależna od tego, ile typów wirusa badamy. W przypadku, kiedy dwa najbardziej onkogenne, to wówczas koszt testu wynosi 140 zł, test 12 typów – 157 zł, z kolei 14 typów – 247 zł, natomiast  35 typów – 350 zł. Kompleksowe badanie zamówisz tu.

Kto powinien wykonać test HPV?

Lekarze uważają, iż test HPV powinni raz w roku robić wszyscy ludzie będący aktywni seksualnie. Zwłaszcza wskazaniem do wykonania testu HPV są nawracające, a także trudne do zdiagnozowania stany zapalne dróg rodnych kobiety i zapalenia cewki moczowej oraz żołędzi u mężczyzn. Test powinno się wykonać przed planowaną ciążą – bowiem u około 20 procent kobiet, które to poroniły, wykrywa się wirusa brodawczaka , w czasie porodu z kolei  może dość do zakażenia dziecka. Warto więc go wykonać też przy obecności nadżerek oraz brodawek w narządzie rodnym. Zaleceniem do wykonania testu HPV jest również kilkuletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej , a także wkładki domacicznej, szczególnie kiedy towarzyszyły jej stany zapalne.

7 komentarzy

  • Zawsze miałam świadomość, że w razie gdy pojawi się w moim organizmie (w efekcie dość dużej aktywności seksualnej) wirus HPV test będzie konieczny. Nigdy jednak nie zastanawiałam się nad tym skąd będę wiedzieć, że do zakażenia doszło i że jest to moment, w którym powinnam skontaktować się lekarzem ginekologiem. Regularnie wykonywałam cytologię więc czułam się bezpiecznie… co za naiwność… Z pewnością badanie HPV włączę do corocznej listy testów obowiązkowych do wykonania zarówno dla siebie, jak i partnera.

  • Pierwszy artykuł, w którym jasno zostało powiedziane, że to nie tylko kobiety powinny wykonywać wirus HPV test, lecz także mężczyźni, którzy wszak kobiety zakażają. Jeśli najdroższy test, obejmujący aż 35 wirusów kosztuje 350 zł, to nie jest to cena szczególnie wysoka, wziąwszy pod uwagę fakt, że w efekcie jego niewykonania każdego dnia na raka szyjki macicy umiera 5 kobiet. Jestem jednak bardzo zdziwiony i zaniepokojony tym, że zapalenia cewki moczowej i nawracające zapalenie dróg rodnych mogą być objawem aktywność wirusa brodawczaka ludzkiego – przecież część kobiet zignoruje taki objaw!

  • To prawda, zauważyłam, że mało kobiet jest w ogóle świadoma czym jest hpv, a ginekolodzy rzadko zlecają badania i informują pacjentki o tym wirusie

  • Niestety miałam okres w życiu, w którym często zmieniałam partnerów i przyznam, że nie myślałam wtedy o zrobieniu testów. Teraz żałuję… zaczęło się od krwistych upławów, którym towarzyszyły bóle brzucha – od razu udałam się do lekarza, to było 3 miesiące temu. Niestety moje obawy zostały potwierdzone. Teraz żyję w ciągłym stresie, co będzie dalej 🙁

  • Często miałam problemy z układem moczowym oraz nawracające infekcje grzybicze pochwy. Do tego doszła dość spora nadżerka . Lekarz zalecił mi wykonanie cytologi, kolposkopii oraz zasugerował, że może to być wirus HPV. Strasznie się bałam 🙁 na szczęście wszystkie wyniki były ok, a po wymrożeniu nadżerki infekcje ustąpiły.

  • Cześć, wykonanie takiego testu było dla mnie istotne, głównie dlatego, że bałam się o swoje zdrowie (przeczytałam w internecie, że środki antykoncepcyjne nie chronią przed ryzykiem zakażenia).
    Zrobiłam więc test HPV 37 (https://drwenerolog.pl/produkt/test-hpv-37/). Wszystko poszło szybko i sprawnie, a obsługa tam to profeska. Najważniejsze, że uspokoiłam się – nie jestem chora 🙂

  • OO, pierwszy raz widzę takie testy HPV do kupienia. Zawsze myślałam, że to tylko u lekarza/ w laboratorium można zrobić. Dzięki za informację.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *